Dövme Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

Dövme seçimi

Genelde insanlar dövme yaptırmak istiyorum ama ne istediğimi bilmiyorum gibi cümleler kurarlar.Herhangi bir şey yapalım deyip bir dövme yaptırmak kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Ne yaptıracağınızı iyice düşünün ve iletişime geçin dövmecinizle.İlla hazır bir dövme olmasına gerek yoktur. Sadece kafanızda tasarladığınız ama görseli olmayan bir şey olabilir. Bunu biz sizin kaleminiz olup kolaylıkla istediğiniz ölçülerde tasarlayıp çizebiliriz.Burada kilit nokta: ‘ne istediğinizi bilmek’tir. Dövmecinizle konuşup beraber bilgi aktarımı, tekrar araştırma, tasarım yapabilirsiniz. Yeter ki siz hazır olun ve bir fikriniz olsun

Dövmeci tattoo uygulaması bittikten sonra dövme yapılan bölgeyi sterilize edip bir streçfilm veya hava alan bir bandajla kapatıyor. Streci iki veya üç saat sonra çıkartabilirsiniz.. Eğer eve gitmeyecekseniz birkaç saat daha çıkartmamaya özen gösterin. Malum yaranız henüz taze ve açık bir yara ,mikrop kapma ihtimali var

Bandajı sorunsuz bir şekilde çıkarttıysanız, dövme yapılan bölgeyi temizleme aşamasına geçebilirsiniz.

Bu aşamada ihtiyacınız olan en önemli şey: Antibakteriyel sabun! İlk olarak ellerinizi yıkayın. Daha sonra yumuşak hareketlerle dövme yapılan bölgeyi dikkatlice sabunlayıp durulayın. Bölgeyi yıkarken varsa içme suyu kullanın. Ayrıca yıkadığınız bölgeyi direkt olarak suyun altına sokmamaya özen gösterin

Yıkama işlemini de tamamladıktan sonra kağıt havlu yardımıyla hafifçe dokunarak dövme yapılan bölgeyi dikkatlice kurulayın.

Nemlendirmek ve dövmeden yaralanan deriyi onarmak için Bepantholbaby zeytinyağsız krem kullanmaya veya dövmecinizin önerdiği kremi, dövmeyapılan bölgeye tahriş etmeden nazikçe uygulamaya çalışın. Fakat kremi çok bol sürmeyin. Derinizin emeceği miktarda, dövmenizin üzerini kaplayacak ince bir tabaka halinde uygulamaya dikkat edin.

Antibakteriyel sabun ile yıkama ve krem sürme işlemlerini, günde en az 2 kere tekrarlamaya özen gösterin.

İyileşme sürecinde illaki kaşınacakdır sakın kaşımayın.dayanamayacağınız şekilde bir kaşıntı olursa su ile yıkayın.Dövmenizin iyileşme sürecinde kaşıntının yanı sıra dövme üzerinde kabuklar oluşacak, sakın yolmayın!Bu kaşıdığınız bölgedeki boyayı tortularla dışarı çıkarmasını sağlar ve boyanın dışarı çıktığı yerde dövme eksik olur.

Duşa girmeden önce dövmenizi antibakteriyel sabun ile yıkayın ve kreminizi sürün. Dövmenizi temizledikten ya kreminizi bolca sürün ya da streç film ile su almayacak şekilde kapatın ve suyun tadını çıkarın. (Streç filme tam olarak güvenmiyor ve dövmenizin su ile temas etmesinden korkuyorsanız, streç filmle kapamadan önce kremi biraz fazla kullanabilir veya biraz vazelin sürebilirsiniz.)

Dövmeniz iyileşene kadar yaklaşık iki hafta boyunca hamama ,havuza veya denize girmeyin.

Direkt güneşe maruz kalmak dövmenizin rengini soldurur. Bu nedenle dövmenizi güneşten korumaya özen gösterin.

Asla yapmayın

Dokunmayın: Kabuğu kaşımak veya ciltten çekmek rötuş için tekrar stüdyonun yolunu tutmak için en kestirme yoludur. Dövmenizi evcil hayvanınıza dokundurmanız veya sürtmeniz enfeksiyon riskini artırır.
Yüzmeyin: Duş dışında başka herhangi bir şeyden dolayı dövmenizi ıslatmanız yapabileceğiniz en kötü şeydir.
Güneşe çıkmayın: Dövmenizi, solmaya en yatkın dönem olduğu için 2 hafta güneşten uzak tutun. Güneşlenmek de yok tabii ki!
Spora salonuna gitmeyin: En az iki hafta spor yapmayın, özellikle, dövme sırtınızdaysa, yatarak yapacağınız hareketler zarar verecektir. Kasları esnetmek veya baskı uygulamak iyileşme sürecinin ilk aşamasını mahveder