Dövme yaptırmaya karar verdiyseniz, karşımıza çıkan ilk soru dövme modeli ve dövme için doğru bölge seçimi. Ve bu sorunun cevabı çok iyi verilmelidir. Yoksa hayatımızın herhangi bir döneminde yaptırdığımız dövme sonraki hayatımızda bir sorun olabilir.Peki nedir bu sorunlar.
Bazen kalabalık bir topluluk içinde bakışların odağı olmak, bazen bir iş görüşmesinde karşımıza çıkabilecek pürüz bazen de kendi içimizde düşeceğimiz çatışmalar sonucu, karamsarlıklar hatta psikolojik sorunlardır.

Ankara’da dövme ( Tattoo ) yaptıranların genel yaş aralığı 18 ile 40 yaş aralığıdır. Ama dövme yaptırırken, çoğunun göz ardı ettiği şey iş ve öğrenim hayatlarıdır ve ciddi önem taşımaktadır. İş ve öğrenim hayatlarımızı olumsuz yönde etkileyebilecek model ve bölge seçimlerinden kaçınmalı ve karar verirken mutlaka yaşantımızın ileriki safhalarında, kariyerimizin nerede olacağını düşünerek mantıklı ve akılcı adımlar atmalıyız. Bunu bir örnekle açıklamam gerekirse ilerde kamu çalışanı olacaksanız elinizi ve yüzünüz dövme yaptıramazsınız ve tavsiyem yazlık kıyafet giydiğinizde görünmeyecek yerlere tattoo yaptırmanız.İşe gireceğiniz zaman mülakatı yapan ve sizin işe alınıp alınmayacağınıza karar verecek olan kişinin sizin için eksi puan vermesine sebep olabilir.

Bölge seçerken; kısa kollu gömlek, bayanlar için ise askılı herhangi bir kıyafet ve diz üstü etek giyildiği zaman vücudumuzda açık kalan yerlerin bölge seçimi yapılırken tercih edilmemesi, model seçerken ise, yarın popüleritesini kaybedecek dini, siyasi ve özel içerikli modeller yapılmaması şiddetle tavsiye edilir.

Düşünün
• Yakın çevrenize danışıp çoğunluğun ne söylediğine dikkat edin,
• Siyasi ve benzeri grup ya da toplulukları simgeleyen desenlerden kaçının,
• Bir başkasında gördüğünüz her şeye heves etmeyin,
• Anlamlı ise anlamını kaybetmeyecek olmasına dikkat edin,
• Anlamsız ise anlamsız kalacağına dikkat edin,
• “Nasıl olsa sildiririm” gibi bir cehalete kapılmayın,
• Evlenmedikçe partnerinizin veya sevgilinizin ismini yazdırmayın,
• Her duyduğunuza da kulak asmayın.